Kolik stojí nejdražší hračka na světě?

Máte pocit, že svým dětem kupujete drahé hračky? Dokud kvůli nim neprodáváte dům a neupisujete svou duši ďáblu, nejsou to drahé hračky. To a mnohem víc byste totiž museli udělat, kdybyste si chtěli koupit tuto mechanickou panenku francouzského výrobce Christiana Baillyho nazývanou L’Oiseleur – ptáčník, či krotitel ptáků.

foto: https://pin.it/rno2z4luwsv336

Christian Bailly se ve své tvorbě zaměřuje na výrobu panenek a figurek, které jsou schopny pohybu, aniž by byly napájeny jakýmkoliv vnějším zdrojem, vše na základě mechanické aplikace ozubených koleček a převodových stupňů, stejně tak je tomu i u Ptáčníka. Ten je sestaven z 2340 naleštěných ocelových součástek a výroba zabrala více než 15,000 hodin. Díky složitému využití ozubených mechanických kol je tak panenka schopna hrát na flétnu bez použití baterií či motorku. Hodnotu hračky zvyšují také šaty renesančního typu protkané pravým zlatem a doplněné o exkluzivní perly.

A jaká je tedy cena? Neuvěřitelných 6 250 000 $, tedy zhruba 129 000 000 korun. Otázkou pak zůstává, pro koho je hračka vlastně vyrobena a kdo tuto zajímavou figurku vůbec nazval hračkou. Zajisté se jedná o umělecké dílo, nejsme si však už zcela jisti, zda by například rozjívený prvňáček docenil hodnotu renesančního oděvu nebo unikátnost mechanického pohybu..