Didaktické hračky, které má doma každý

V posledních letech je pojem didaktické či edukativní hračky zmiňován tak často, že má člověk občas pocit, že dát dítěti „obyčejnou“ hračku je spíš za trest. Co vlastně didaktické hračky jsou a je opravdu tak důležité, aby je každé dítě mělo k dispozici?

Začneme odpovědí na druhou otázku. Ano, je dobré, aby si dítě hrálo s hračkami, které jej nejen zabaví, ale díky nimž se také učí. Získává tak nové vědomosti, rozvíjí motoriku, kreativitu, logické myšlení a mnohé další užitečné dovednosti. Ale nelekejte se, není nutné, abyste za tyto hračky utráceli tisíce, protože spoustu takových „hraček“ najdete i doma.

Kuchyň jako didaktická oáza

Jedním místem, kde mohou děti získat spoustu zajímavých podnětů pro rozvoj jemné i hrubé motoriky a kreativity je kuchyň. Obyčejné přelévání vody z misky do misky, přesypávání strouhanky nebo vkládání menších hrnečků do větších poskytne dětem možnost objevovat prostorové zákonitosti, procvičovat logické myšlení a seznamovat se s různými povrchy a strukturami.

Pokud však Vaše pořádkumilovná duše trpí při pohledu na malého pomocníka, který kolem sebe jako v rauši rozhazuje hrsti rýže nebo strouhanky a vše důkladně prolívá litry vody, načež se s upřímnou radostí v očích vrhá na vidličky, nože a podobné sado maso pomůcky, je pro vás dětská kuchyňka nebo dřevěná prodejna jako například tato vhodnou volbou.

Zamotáme, namotáme, provlečeme

Další možností, jak procvičit především jemnou motoriku jsou různé proplétací hračky. Pokud nechcete utrácet, můžete dítku nabídnout obyčejnou tkaničku a boty nebo šňůrku a větší korále. Dobrou pomůckou je i klasický dřevěný stojánek na papírové kuchyňské utěrky a různé předměty s otvory, jako je rulička od toaletního papíru, role lepící pásky nebo různé náramky. Snadno tak dítěti dopřejete náhradu za takovou skládací pyramidu.

Možností, jak nahradit edukační hračky tím, co máme doma, je samozřejmě mnohem víc, záleží jen na Vaší kreativitě. Nezapomínejte však, že na rozdíl od hraček nejsou tyto předměty primárně určeny pro dětské hry, proto je nutné, aby si s nimi děti hrály jen pod dohledem dospělé osoby! A jaké didaktivní hry jste pro své děti vymysleli Vy? Budeme rádi za Vaše tipy do komentářů.