Barbie „před“ a „po“

Nejedna holčička si v určité fázi svého dospívání přála vypadat jako panenka Barbie. Mít krásné dlouhé vlasy, nekonečně dlouhé nohy a v pase 40 cm. Jak však vypadala první panenka a bylo vždy jejím posláním učit dívky, že být krásná a štíhlá je v životě jediná cesta?

Jak to začalo

S nápadem vyrobit panenku, která nebude vypadat jako miminko nebo malé dítě (což byly v 50. letech jediné modely panenek pro děti) přišla autorka Barbie Ruth Handler do Matelu v roce 1959. Inspirovala se německou panenkou Bild Lilli (vlevo na obrázku panenka Barbie, vpravo její předchůdkyně Lilli). Tato panenka vznikla podle komiksové předlohy a představovala mladou emancipovanou a nezávislou ženu, která pracuje a ví, co v životě chce.

https://pin.it/lxg2hnebjsf676

Ruth Handler pojmenovala panenku po své dceři Barbaře a měla inspirovat dívky v uskutečňování svých snů, proto hned v 60. letech vznikly Barbie zdravnotní sestry, Barbie astronautky, Barbie lékařky apod. Prvotní záměr tedy nebyl vytvořit módní ikonu, pro jejíž vzhled se budou trápit tisíce holčiček, které nedostaly do vínku oslnivou krásu, ale mladou úspěšnou ženu, kterou se dívky jednou mohou stát…

https://pin.it/iqiprvuxmagkpy